Kwacha Music Awards: Full List of Winners

0
3643

ad

Kwacha Music Awards which were spearheaded by Sun FM took place yesterday at Mulungushi Conference Centre in Lusaka, Zambia. The first ever prestigious Kwacha Music awards were attended by Many Celebs and some Politicians including “Given Lubinda” Minister of Justice.

Here is the full list of winners.

 

SONG OF THE YEAR

408 Empire – Chilepule Baby

Tiye P Ft. Kekero – Unajaila

TBwoy Ft. Chef 187 – I Miss You

Chef 187 Ft. Daev – Ma Years (Winner)

Jae Cash Ft. Kekero – Akamutima

 

BEST NEW COMER (Male)

Daev (Winner)

Drifta Trek

Neo

T-Low

 

BEST NEW COMER (Female)

Bomb$hell (Winner)

Wacheda

Esther Chungu

Chilu

Tanny

 

BEST SOUND PRODUCTION

Kekero

T-Sean

Mr. Starsh (Winner)

KB (K-Army)

Mag44

Ben Blazer

 

BEST DANCE HALL SONG

Dj Cosmo – Pro Twerker

Petersen – Kalukobo

408 Empire – Chilepule Baby (Winner)

Willz Ft. Jedi – Theresa

Jay Rox – One and Only

 

BEST HIP-HOP SONG

Slapdee – Vagwada (Winner)

Chef 187 Ft. Mumba Yachi & Dope G – Mundowendowe

Drifta Trek Ft. Chef 187 – Ma Dance Yanasalako

Church – Zaninge

Tiye-P Ft. Dope-G – Ndefisosika Apa

 

BEST R&B SONG

T-Bwoy Ft. Chef 187 – I Miss You (Winner)

Roberto – Into You

F Jay – Nilekelele

Neo – Thanks To Your Ex

Coziem Ft. Chef 187 – Twikalafye Umukumo

 

BEST MAINSTREAM (POP)

Tiye P/Kekero – Unajaila

T-Sean – Mayeso

Jae Cash Ft. Kekero – Akamutima

Afunika – Pama Order

Macky2 – Favour (Dabo Dabo) (Winner)

 

MOST CONSCIOUS SONG

Kantu – Wanjipaya

Wezi – Nyimbo Zako (Winner)

Lota House – People Just Like Us

B’Flow Ft. Just Slim – Know Your Status

Kaladoshas Ft. Tim – My Mother’s Tears

 

BEST GOSPEL SONG (Male)

Ephraim – Jericho

Reuben – Mulatwelela (Imembu Shesu) (Winner)

Ausward – Yahweh

Kings – Alikula

 

BEST GOSPEL SONG (Female)

Esther Chungu – Runaway Child

Tholiwe Nyirenda – Umulopa

Chileshe Bwalya – Tefyo Nali (Winner)

Martha – Nanaka

 

BEST COLLABORATION

Kantu x Wezi Bomb$hell – Anajaila (Cover)

Chef 187 Ft. Daev – Ma Years

Chef 187 Ft. Mumba Yachi & Dope G – Mundowendowe

Afunika Ft. Slapdee – Umwaume Wakulela (Winner)

Tiye P Ft. Kekero – Unajaila

 

BEST DUO/GROUP

408 Empire

Urban Hype (Winner)

Davaos

HD Empire

Higher Calling

 

BEST BAND

Amayenge Asoza (Winner)

Uncle Rex and the Band

Air Power Band

Mutende Cultural Assemble

Barotse Band

 

BEST CHOIR GROUP

Mount Senai (Winner)

Busokololo

Great Chronicles

Northmead Mega Choir

 

ALBUM OF THE YEAR

Chef 187 – Amnesia (Winner)

Slapdee – Bw2

Jae Cash – Giovani

Dope G – Flowers

TBwoy – Dweet

Tiye P – RED

 

GOSPEL ALBUM OF THE YEAR

Ephraim – Teti Ntwishike (Winner)

Rueben – Naileta

Abel Chungu Musuka – Love Unleashed (Deluxe)

Ausward – Jehovah El Shadai

Chileshe Bwalya – Talitha Cumi (Deluxe)

Esther Chungu – Mubanga

 

BEST MALE ARTIST

Chef 187

Slapdee (Winner)

T-Sean

Macky2

Ephraim

Afunika

 

BEST FEMALE ARTIST

Wezi

Kantu

Cleo Ice Queen (Winner)

Chileshe Bwalya

Mampi

Salma Sky

 

HUMANITARIAN AWARD

B’Flow (Winner)

PilAto

Macky2

Petersen

Maiko Zulu

 

BEST INTERNATIONAL ACHIEVEMENT AWARD

Roberto (Winner)

B’Flow

JK

Pompi

Mampi

 

LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD

JK

Danny Kaya

Maureen Lupo Lilanda

Lady MC

Errol Hickey (Winner)

 

BEST IN COPPERBELT PROVINCE

Chef 187 (Winner)

Afunika

PilAto

408 Empire

Shenky

 

BEST IN LUSAKA PROVINCE

Jay Rox

Dope G

Jae Cash (Winner)

Roberto

TBwoy

 

BEST IN CENTRAL PROVINCE

Drimz (Winner)

B’Flow

Jemax

D2

Higher Calling

 

EASTERN PROVINCE

Chimzy Kelly (Winner)

Crack P

Digo

 

LUAPULA PROVINCE

IC (Winner)

BIC 24

Mommy

 

MUCHINGA PROVINCE

Rudie

Noxter

Wiza (Winner)

 

NORTHERN-WESTERN PROVINCE

Kasonde

Wana Boy

Hash Tag (Winner)

 

NORTHEN PROVINCE

Muzo AKA Alphonso (Winner)

Kiss B

Beauty Shampogo

 

WESTERN PROVINCE

Sibabule

Doc Mule (Winner)

Y-Coasty

 

SOUTHERN PROVINCE

Shyman (Winner)

Mpande

Allan Mapiki